25 Αυγούστου 2013

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ Ησυχία... μιλάει ο Τσάβες!

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑΗσυχία... μιλάει ο Τσάβες!
Πραγματικά μία ομάδα για να τον... πιεις στο ποτήρι ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα κυρίως του Α' ημιχρόνου απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης.
Οι κυανόλευκοι έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα στη 2η αγωνιστική της Super League, επικρατώντας με 2-0 σε ένα παιχνίδι στο οποίο το σκορ θα μπορούσε να έπαιρνε μεγαλύτερες διαστάσεις.

Υπό την καθοδήγηση του Κρίστιαν Τσάβες ο οποίος αποδεικνύεται ότι μπορεί να αναλάβει ηγετικό ρόλο στον ΠΑΣ, οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη κυριάρχησαν στο α' ημίχρονο και περιόρισαν σε παθητικό ρόλο τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας δύο γκολ και δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Τζόρβα ο οποίος προσπάθησε να περιορίσει τις προσπάθειες των γηπεδούχων.

Ο Αργεντίνος πέτυχε για δεύτερο παιχνίδι ένα εξαιρετικό γκολ στο 23' και δημιούργησε το γκολ στον Ίλιτς στο 43'.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ έκοψε το ρυθμό, ο Απόλλωνας ήταν ακίνδυνος, και ο αγώνας ήταν τυπική διαδικασία.

Με τη λήξη της αναμέτρησης οι κυανόλευκοι καταχυροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους για τις στιγμές μαγείας που τους πρόσφεραν.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Τρικάλων).
Βοηθοί του ο κ. Δημήτριος Γκάγκας (Λάρισας) και η κα Χρυσούλα Κουρομπίλια (Δυτικής Αττικής).
Τέταρτος ο κ. Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής) και παρατηρητής ο κ. Γεώργιος Σταθόπουλος (Αχαΐας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ ΓIANNINA (Σάββας Παντελίδης): Βελλίδης, Ντάσιος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Τσουκαλάς (82' Κειτά), Κοροβέσης (76' Στρούνα), Λίλα, Ίλιτς (89' Γιάκος), Βίλα, Τσάβεζ.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Τζόρβας, Χατζηζήσης, Δεληζήσης, Κόρμπος, Παντελιάδης, Πετρόπουλος (64' Μπλάζεκ), Αλβάρεζ (53' Τσιλιγκίρης), Μίνγκας (46' Φαρινόλα), Γκουέλα, Καμαρά, Βέρτζος.

ΠΑΓΚΟΣ:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Σωτηρίου, Κρητικός, Στρούνα, Αυγενικού, Γιάκος, Μπέριος, Κεϊτά.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Γουμάγιας, Τσεμπερίδης, Τσιλιγκίρης, Διαμάντης, Φαρινόλα, Αργυρόπουλος, Μπλάζεκ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λίλα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

4' Σουτ του Τσουκαλά από στρώσιμο του Ίλιτς, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τζόρβας.

10' Κεφαλιά του Πετρόπουλου από σέντρα του Παντελιάδη, άουτ.

12' Ο Ίλιτς βρήκε τον Κοροβέση ο οποίος έπιασε το σουτ αλλά και πάλι ο Τζόρβας απομάκρυνε.

20' Σουτ του Τσάβες, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

23' ΓΚΟΛ! 1-0 ο ΠΑΣ! Απίστευτο σουτ του Τσάβες, η μπάλα στη γωνία της εστίας του Τζόρβα που εκτινάχθηκε να την διώξει, και ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ!

34' Σουτ του Μίνγκα απομάκρυνε ο Βελλίδης.

35' Νέο σουτ του Μίνγκα η μπάλα άουτ.

36' Σουτ του Ίλιτς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τζόρβας.

43' ΓΚΟΛ! 2-0 ο ΠΑΣ! Μετά από ωραία ασίστ του Τσάβες, ο Ίλιτς δεν αστόχησε και διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΣ!

44' Νέα προσπάθεια για γκολ από τον Ίλιτς από βαθιά μπαλιά αλλά με προβολή η μπάλα απομακρύνθηκε από τον Δεληζήση.

45'+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

46' Σουτ του Ίλιτς πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

54' Ο Βέρτζος πρόλαβε τον Κοροβέση που ήταν σε θέση βολής, και έδιωξε σε κόρνερ από σέντρα του Τσάβες.

58' Ωραία προσπάθεια του Τσάβες που σούταρε άουτ.

64' Κεφαλιά του Φαρινόλα η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Βελλίδη.

83' Σουτ του Βίλα απέκρουσε ο Τζόρβας.

85' Σουτ του Τσιλιγκίρη μπλόκαρε ο Βελλίδης.

90' Σουτ του Βίλα και νέα απόκρουση του Τζόρβα.

90'+4' Λήξη της αναμέτρησης

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

- Υποτονική ήταν η παρουσία των φιλάθλων λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα. Όμως αυξήθηκαν οι φίλαθλοι κατά τη διάρκεια του ματς. Περίπου 2.500 βρίσκονται στις εξέδρες.

- "Εισιτήρια και εκδρόμες για όλους" γράφει πανό των οπαδών του Απόλλωνα. Περίπου τριάντα στη θύρα 7.

- Αρκετή η ζέστη παρά το γεγονός ότι είναι βραδινός ο αγώνας.